Hlavní strana elektro projektů Jednoduchý alarm

Chtěl jsem si trochu vylepšit zabezpečení klasického sklepu v paneláku. Vzhledem k jeho konstrukci z dřevěných latěk, nemělo smysl uvažovat nad nějakým příliš složitým řešením. Mezi mé požadavky patřilo napájení baterií, takže nízká spotřeba a nemuset řešit oprávněný/neoprávněný vstup. Vsadil jsem spíš na psychologický efekt, kdy zloděj netuší, jestli alarm třeba nevysílá poplach na mobil, nebo jinam.

Jednoduchý alarm schéma

Alarm jsem postavil na jednom z mých oblíbených PICů PIC12F629. Kromě něj už skoro nic není potřeba. Funguje to tak, že po zaznamenání změny stavu kontaktu se nejdříve spustí krátký akustický alarm a poté nějakou dobu bliká červená LEDka. Pak alarm přejde do režimu spánku. Spotřeba je velmi malá, buď 450 nA, nebo 140 nA. V závislosti na sepnutém/rozepnutém kontaktu. S touto spotřebou by běžný lithiový článek CR2032 vydržel alarm napájet teoreticky desítky let. Prakticky se článek dřív vybije samovybíjením. Tím, že obvod reaguje pouze na změnu, může být kontakt spínací, nebo rozpínací. Ničemu tedy nevadí, když se zloděj lekne a nechá dveře otevřené, baterie se nevybije.

Alarm jsem zabudoval do vhodné krabičky, kterou přidělám nad dveře. Natáhnu od ní ještě kus drátu, aby to vypadalo jako anténa. Na dveře přijde magnet z hard disku, je dostatečně silný, aby jazýčkový kontakt sepl i na vzdálenost pár centimetrů.

Snad si to potencionální zloděj nepřečte. Kdyby jo, stejně ve sklepě nic cenného není.

Jednoduchý alarm vnitřek Jednoduchý alarm

program pro PIC v. 1.0 (HEX)
©2005-2099, Milan Špaček.
All rights reserved.