Hlavní strana elektro projektů Anténa na VHF/UHF

Dlouho jsem hledal anténu použitelnou na sdílené kmitočty v pásmu VHF/UHF. Bydlím v paneláku, v druhém patře nad zemí, a z okna koukám do svahu, takže nic moc QTH. Na střechu je to daleko a navíc by to musel být kabel pořádně silný, aby tam vlivem útlumu ještě něco k vyzáření doputovalo. Zbýval balkón, nějakou dobu jsem hledal po netu a nakonec jsem našel konstrukci, která se mi líbila. Tou jsem se inspiroval a podle ní udělal svou anténu.

Anténa na VHF/UHF

Anténu jsem dělal primárně pro použití na sdílených kmitočtech, proto jsem ji ladil na 173 MHz a 449 MHz. Protože je ale otevřený dipól úzkopásmový, musel jsem oproti vzoru změnit délky zářiče a protiváhy. Délky tyček mi vyšly na 412 mm a 159 mm. Použil jsem také mosaz o průměru 4 mm, jako autor. Něco jsem k délkám přidal, aby bylo co řezat při ladění. A taky jsem chtěl na koncích závity. Základ tvoří elektroinstalační trubka s UV filtrem o průměru 20 mm, délky něco přes metr. Na jednom konci je rozšířená, protože se počítá se zasouváním trubek do sebe, to se mi akorát hodilo. Vysoustružil jsem mosazný válec, který akorát pasoval do trubky. Navrtal do něj díry pro zářiče, protiváhy a upevňovací šroubky a nakonec jej rozřízl na poloviny. Je to vidět z obrázků.

Výroba držáku zářičů Detail držáku zářičů
Díly antény

Napájecí koax jsem pak připájel na přišroubovaná očka a zalil tavným lepidlem. Do obou konců trubky jsem vecpal provrtané gumové zátky jako upevnění koaxu a ochranu před vlhkostí. Nakonec jsem ještě přilepil víčko.

Druhá část výroby antény je její správné naladění. Nevlastním anténní analyzátor, takže jsem zase přemýšlel, jak měření provézt. Opět jsem se inspiroval článkem na netu, který popisuje měření pomocí SDRka a šumového generátoru. Šumový generátor jsem koupil ten stejný, SDRko trochu jiné a odbočnici jsem už měl. Jako "spektrák" jsem použil program spektrum. Pomocí této sestavy jsem anténu naladil.

Měřicí sestava

Měření na 173 MHz

Měření na 449 MHz

Nakonec se mi povedlo od kamaráda půjčit normální spektrák s tracking generátorem, tak jsem měření zopakoval. Výsledky byly totožné, takže metoda pomocí šumového generátoru a SDRka je bez problémů použitelná.

Měření na spektráku

Z naměřených výsledků jsem spočítal impedanci na cca 69 Ω a SWR 1,4. Maličko lepší výsledky mám na 173 MHz, než 449 MHz. Celkově to ale nejsou úplně špatné hodnoty. Pokud by někdo chtěl podrobné výsledky z měření, jsou zde.

Nakonec jsem ještě zkusil experimentovat s proudovým balunem, kvůli potlačení plášťových proudů. Koax mám napojený přímo na dipól, což v tomto případě není tak velký problém, ale proč to nezkusit? Našel jsem na netu více článků o této problematice, namátkou třeba tento a tento. Já použil toroidní jádra z materiálu H60 a H40, průměr tak akorát na trubku. Po nasunutí jsem provedl další měření, ale v podstatě bez jakékoliv změny. Jádra jsem už ale na anténě nechal nasunutá.

©2005-2099, Milan Špaček.
All rights reserved.