Hlavní strana elektro projektů Odsavač výparů při pájení

Protože mě už nebavilo, jak mi jdou výpary z tavidla při pájení přímo pod nos, postavil jsem si tento odsavač. Jako základ posloužil běžný 12-ti centimetrový ventilátor. Před něj jsem z hliníkového plechu naohýbal krabici, do které vkládám vlastní filtrační médium. Prostor je samozřejmě oddělen jemným pletivem. Zatím používám materiál na filtry do digestoří, je to něco jako pevná vata. Je tam naskládáno několik vrstev. Přemýšlel jsem ještě nad možností použití uhlíkového filtru. Třeba by se pak daly zachytávat i výpary z ředidel a podobných. To by se hodilo při lakování DPS a i jiných činnostech. Zkusím to někdy časem, až uhlíkový filtr seženu.

Výkon ventilátoru samozřejmě záleží na prostupnosti vzduchu filtrem. Zatím používám 5-ti wattovou variantu, ale jde koupit i 10-ti wattová. Ze vzdálenosti asi 20 cm jde všechen kouř do filtru. Zdá se, že se opravdu zadržuje na filtru, protože v místnosti není nic cítit. Zatím jsem ale nepájel delší dobu, tak se uvidí. Hlavní ale je, že mi to nejde do obličeje.

Detaily konstrukce jdou vidět na fotkách, k napájení používám běžný 12 V adaptér s dostatečným výkonem.

odsavač výparů předek odsavač výparů zadek

Update 31.12.2017

Kvůli zlepšení efektivity odtahu zplodin jsem na odsavač přidělal něco jako usměrňovač toku vzduchu. Bez něj měl dým občas tendenci odsavač obtékat. Zřejmě výstupní proud vzduchu vytváří v okolí podtlak, který dým nasával mimo vstup. Je vyrobený z tenkého plastu, ale fungoval i papírový.

vylepšený odsavač výparů
©2005-2099, Milan Špaček.
All rights reserved.