Hlavní strana elektro projektů Tester UTP kabelů

Na HW serveru jsem objevil zapojení testeru UTP kabelů. Protože jsem se chtěl naučit programovat mikrokontroléry a taky se mi takový tester hodil, tak jsem se rozhodl ho postavit.

UTP tester schéma

Původní schéma jsem trochu předělal, hlavně jsem zjednodušil ovládání. Místo dvou přepínačů jsem udělal ovládání tlačítkem. Také krystalový oscilátor se mi zdál zbytečný, tak jsem tam dal jen RC člen, který kmitá na kmitočtu asi 250 kHz. Jako mikrokontrolér jsem zvolil PIC 16F84A. Napájení mám vyřešeno 9 V baterií hlavně kvůli krabičce, která má pro ni oddělené místo. S použitým stabilizátorem 7805 bude tester fungovat i se slabší baterií o napětí tak 7 V. Dá se také použít nějaký low-drop stabilizátor, nebo to napájet ze tří monočlánků napětím 4,5 V. Program jsem napsal kompletně svůj, je hodně okomentovaný, takže by neměl být problém to pochopit.

V současné verzi má tester tři módy přepínatelné cyklicky tlačítkem "mode".
  1. mód je postupné rozsvěcování LEDek od jedničky po osmičku a zas od začátku. Hodí se pro kontrolu zapojení kabelu (křížený, nekřížený).
  2. mód jsou rozsvícené všechny LEDky, hodí se třeba pro kontrolu zlomené žíly.
  3. mód je postupné rozsvěcování LEDek od jedničky po osmičku s tím, že každá LEDka blikne tolikrát, kolikátá je v pořadí.

Tlačítko "mode" je třeba držet stisknuté asi 0,5s, protože program neprovádí test stisknutí tlačítka během čekacích smyček. Je lepší použít mikrospínač kvůli zákmitům. Konstrukci testeru je vhodné udělat jako vysílač a přijímač, zvlášť kvůli možnosti testování přes zásuvky (serverovna - kancelář). Program by šel napsat určitě úsporněji, ale takto je pochopitelnější. Nic nebrání úpravě, nebo přidání dalších funkcí.

Tester UTP kabelů

program pro PIC v. 1.1 (ASM i HEX)

Update 5.4.2010

Oprava drobné chyby v programu a přidání rutin na ošetření zákmitů tlačítka.

©2005-2099, Milan Špaček.
All rights reserved.