Hlavní strana elektro projektů UV osvitová jednotka

Po dlouhé době jsem konečně dodělal svou osvitovou jednotku pro výrobu plošných spojů fotocestou a rozhodl jsem se, že zde uveřejním pár poznámek ke konstrukci pro inspiraci ostatním.

Základní materiál je 10 mm silná překližka. Jako zdroj UV záření jsem použil dvě kompaktní UV zářivky Narva. Každá má výkon 11 W a vyzařuje dlouhovlnné UV světlo. Nad zářivkami je reflektor z vyleštěného hliníkového plechu. Protože kompaktní zářivky mají v sobě zabudovaný startér, stačilo jen dokoupit dvě vhodné tlumivky. Nevýhoda klasického zapojení s bimetalovým startérem a tlumivkou je fakt, že během zapalování výboje vzniká hodně elektromagnetického rušení. Proto je nutné elektroniku časovače velice dobře odstínit. Zvlášť, když je umístěna takto blízko zdroje rušení,jako v mém případě. Musel jsem odstínit i plochý kabel, který spojuje desku displaye s vlastním časovačem. Bez stínění se během zapalování časovač buď resetoval,nebo zblbnul display a ukazoval nesmysly.
Dlouho jsem přemýšlel nad provedením systému vkládání desek určených k osvitu. Nakonec jsem to vyřešil jako zásuvku, deska s předlohou se položí na molitanovou podložku a zatíží sklem. Optimální přítlak zajistí kolejničky, do kterých se poté zásuvka zasune. Nikde se nic nemůže pohnout.

Předlohy tisknu na inkoustové tiskárně Epson Stylus Photo PX710W na fólie Folex BG-32,5 RS Plus. Výsledný tisk je perfektní, má vysoký kontrast a bez problémů jdou vytisknout i velice tenké čáry o tloušťce 0,1 mm. Samotný osvit desky trvá asi 2 minuty. Osvitová jednotka se mimo jiné hodí také na mazání EPROMek s okýnkem, za 20 minut je paměť kompletně smazaná.

UV osvitová jednotka UV osvitová jednotka UV osvitová jednotka
UV osvitová jednotka UV osvitová jednotka UV osvitová jednotka
©2005-2099, Milan Špaček.
All rights reserved.